Menu Luk

Gran Alacants historie

Gran Alacant er et distrikt i Santa Pola beliggende i provinsen Alicante på Costa Blanca i Spanien. Distriktet ligger ca. 12 minutter med taxa fra den internationale lufthavn Alicante-Elche (ALC).

Gran Alacant

Navnet Gran Alacant fik den første urbanisering, der blev bygget i den øverste del af byen omkring år 1996. Når de blev etableret, blev flere urbaniseringer bygget, og i dag er der over 20 boligområder spredt over de øvre og nedre områder af Gran Alacant. I 2020 huser 9.263 boliger, 4.781 mænd og 4.482 hunner (Kilde: ine.es Spanien statistiske afdeling). bor der eller ejer / lejer et sommerhus. Når alle lejligheder og lejeboliger udlejes, tredobles antallet næsten til cirka 25.000 personer.

Demografi i Gran Alacant er som sædvanlig på turiststeder ca. 16% > 14 år og 18% < 65 år. 18% af beboerne er udlændinge. I 2019 kom mere end 1.000 udlændinge fra Storbritannien (kilde).

Der er en bred vifte af barer, restauranter og butikker og GA Center-indkøbscentret og to fantastiske sandstrande at besøge. Fra april til oktober er klimaet i Gran Alacant fremragende her i Gran Alacant og hele Costa Blanca.

Der er mere end 40 urbaniseringer i Gran Alacant i alt:

Urbaniseringbygget frabygget indtilAntal enhederKommentarer
Altomar I20012003399
Altomar II20012004809
Bahía Playa2018201862
Balcones del Mar20062009120
Brisa Mar19912006482
Brisas del Faro20012005293
Camarcha Playa2002200213
Carabassi1989200490
Costa Hispania A & B19881990247
Costa Hispania C19962001163
Don Pueblo1998199854
El Faro19902002188
Gran Alacant19841984363
Gran Alicante2019201926Cl. Manuela Molina Segura
Gran Vista19871988474
Lomas del Carabassi20092019122
Mediterraneo20002003456
Mirador del Mediterráneo2001200113
Monte Faro20042007358
Monte y Mar200320081595C. Canarias / Av. Escandinavia
Monte y Mar 4-4-A20042008181C. Creta / C. Chipre
Monte y Mar 4-220002005575Av. Polonia
Monte y Mar 6A 6B19982007513C. Luxemburgo / C. Holandia / C. Belgica
Novabeach2014201483
Novamar I - IV200120051065
Olivo de Oro1999199931Av. Escandinavia
Panorama19831983160C. Asturias
Panorama Sea View19831983281C. Asia / c. Oceania
Pino Mar1997199719Av. Mediterraneo
Puerto Marino / Port Marí20032006448C. Finlandia
Residencial Isla de Izaro2005200699C. Caridad Soler Dura
San Sebastian20082019682
Santa Pola Life Resort20082008200
Sierra Mar19821989350Den sidste blok blev bygget i 1989 (Calle Rio *)
Solero Hills2017202152
Sol y Playa1989198984C. Rioja
Sueno Azul19881988120
Sukha20192021101
Victoria Playa20022004127
Vista Bahia2003200585C. Orden Dorico