Meny Lukk

Gran Alacants historie

Gran Alacant er et distrikt i Santa Pola som ligger i provinsen Alicante på Costa Blanca i Spania. Distriktet ligger omtrent 12 minutter med taxi fra Alicante internasjonale lufthavn (ALC).

Gran Alacant

Navnet Gran Alacant ble gitt til den første urbaniseringen som ble bygget i den øvre delen av feriestedet rundt år 1996. En gang etablert ble det bygget flere urbanisasjoner, og i dag er det over 20 boligområder spredt over de øvre og nedre områdene av Gran Alacant. I 2021 bor Gran Alacant 9.601 boliger, 4.920 menn og 4.680 kvinner (Kilde: ine.es Spania statistiske avdeling).

Sjekk Gran Alacant fra 1984 til 2020 i timelapse -modus:

Kvaliteten på satellittbildene som tilbys er ikke så god, men du kan se at den virkelige veksten av Gran Alacant fant sted mellom 1999 og 2002. Før 1999 ble det bare bygget noen få bosetninger – et bilde fra 1993:

Gran Alacant October 1993
Source: Institut Cartogràfic Valencià

Gran Alacant er generelt et rolig sted og de besøkende er hovedsakelig europeere som enten bo der eller eie / leie et feriehus. Når alle leilighetene er leid ut, vil antallet nesten tredobles til omtrent 25.000 personer.

Demografi i Gran Alacant er som vanlig på turiststeder ca. 16% > 14 år og 18% < 65 år. 18% av innbyggerne er utlendinger. I 2019 kom over 1000 utlendinger fra Storbritannia (kilde).

Det er et bredt utvalg av barer, restauranter og butikker og GA Center kjøpesenter og to fantastiske sandstrender å besøke. Fra april til oktober er klima i Gran Alacant utmerket her i Gran Alacant og hele Costa Blanca.

Det er mer enn 40 urbanisasjoner i Gran Alacant totalt:

Urbaniseringbygget fraBygget tilAntall enheterKommentarer
Altomar I20012003399
Altomar II20012004809
Bahía Playa2018201862
Balcones del Mar20062009120
Brisa Mar19912006482
Brisas del Faro20012005293
Camarcha Playa2002200213
Carabassi1989200490
Costa Hispania A & B19881990247
Costa Hispania C19962001163
Don Pueblo1998199854
El Faro19902002188
Gran Alacant19841984363
Gran Alicante2019201926Cl. Manuela Molina Segura
Gran Vista19871988474
Lomas del Carabassi20092019122
Mediterraneo20002003456
Mirador del Mediterráneo2001200113
Monte Faro20042007358
Monte y Mar200320081595C. Canarias / Av. Escandinavia
Monte y Mar 4-4-A20042008181C. Creta / C. Chipre
Monte y Mar 4-220002005575Av. Polonia
Monte y Mar 6A 6B19982007513C. Luxemburgo / C. Holandia / C. Belgica
Novabeach2014201483
Novamar I - IV200120051065
Olivo de Oro1999199931Av. Escandinavia
Panorama19831983160C. Asturias
Panorama Sea View19831983281C. Asia / c. Oceania
Pino Mar1997199719Av. Mediterraneo
Puerto Marino / Port Marí20032006448C. Finlandia
Residencial Isla de Izaro2005200699C. Caridad Soler Dura
San Sebastian20082019682
Santa Pola Life Resort20082008200
Sierra Mar19821989350Den siste blokken ble bygget i 1989 (Calle Rio *)
Solero Hills2017202152
Sol y Playa1989198984C. Rioja
Sueno Azul19881988120
Sukha20192021101
Victoria Playa20022004127
Vista Bahia2003200585C. Orden Dorico