Meny Lukk

Gran Alacants historie

Gran Alacant er et distrikt i Santa Pola som ligger i provinsen Alicante på Costa Blanca i Spania. Distriktet ligger omtrent 12 minutter med taxi fra Alicante internasjonale lufthavn (ALC).

Navnet Gran Alacant ble gitt til den første urbaniseringen som ble bygget i den øvre delen av feriestedet rundt år 1996. En gang etablert ble det bygget flere urbanisasjoner, og i dag er det over 20 boligområder spredt over de øvre og nedre områdene av Gran Alacant. I 2020 bor Gran Alacant 9.263 boliger, 4.781 menn og 4.482 kvinner (Kilde: ine.es Spania statistiske avdeling).

Gran Alacant er generelt et rolig sted og de besøkende er hovedsakelig europeere som enten bo der eller eie / leie et feriehus. Når alle leilighetene er leid ut, vil antallet nesten tredobles til omtrent 25.000 personer.

Demografi i Gran Alacant er som vanlig på turiststeder ca. 16% > 14 år og 18% < 65 år. 18% av innbyggerne er utlendinger. I 2019 kom over 1000 utlendinger fra Storbritannia (kilde).

Det er et bredt utvalg av barer, restauranter og butikker og GA Center kjøpesenter og to fantastiske sandstrender å besøke. Fra april til oktober er klima i Gran Alacant utmerket her i Gran Alacant og hele Costa Blanca.

Det er mer enn 40 urbanisasjoner i Gran Alacant totalt:

Urbaniseringbygget fraBygget tilAntall enheterKommentarer
Altomar I20012003399
Altomar II20012004809
Bahía Playa2018201862
Balcones del Mar20062009120
Brisa Mar19912006482
Brisas del Faro20012005293
Camarcha Playa2002200213
Carabassi1989200490
Costa Hispania A & B19881990247
Costa Hispania C19962001163
Don Pueblo1998199854
El Faro19902002188
Gran Alacant19841984363
Gran Alicante2019201926Cl. Manuela Molina Segura
Gran Vista19871988474
Lomas del Carabassi20092019122
Mediterraneo20002003456
Mirador del Mediterráneo2001200113
Monte Faro20042007358
Monte y Mar200320081595C. Canarias / Av. Escandinavia
Monte y Mar 4-4-A20042008181C. Creta / C. Chipre
Monte y Mar 4-220002005575Av. Polonia
Monte y Mar 6A 6B19982007513C. Luxemburgo / C. Holandia / C. Belgica
Novabeach2014201483
Novamar I - IV200120051065
Olivo de Oro1999199931Av. Escandinavia
Panorama19831983160C. Asturias
Panorama Sea View19831983281C. Asia / c. Oceania
Pino Mar1997199719Av. Mediterraneo
Puerto Marino / Port Marí20032006448C. Finlandia
Residencial Isla de Izaro2005200699C. Caridad Soler Dura
San Sebastian20082019682
Santa Pola Life Resort20082008200
Sierra Mar19821989350Den siste blokken ble bygget i 1989 (Calle Rio *)
Solero Hills2017202152
Sol y Playa1989198984C. Rioja
Sueno Azul19881988120
Sukha20192021101
Victoria Playa20022004127
Vista Bahia2003200585C. Orden Dorico