Meny Stäng

Gran Alacants historia

Gran Alacant är ett distrikt i Santa Pola beläget i provinsen Alicante på Costa Blanca i Spanien. Området ligger cirka 12 minuter med taxi från Alicante internationella flygplats (ALC).

Namnet Gran Alacant fick den första urbaniseringen som byggdes i övre delen av orten runt år 1996. När de väl hade etablerats byggdes fler urbaniseringar och idag finns det över 20 bostadsområden fördelade över Gran Alacants övre och nedre områden. 2020 bor Gran Alacant 9.263 bostäder, 4.781 män och 4.482 kvinnor (Källa: ine.es Spanien statistikavdelning).

Gran Alacant är i allmänhet en lugn plats och dess besökare är främst européer som antingen bo där eller äga / hyra ett fritidshus. När alla lägenheter och fastigheter hyrs ut kommer antalet att nästan tredubblas till ungefär 25 000 personer.

Demografi i Gran Alacant är som vanligt på turistplatser cirka 16% > 14 år och 18% < 65 år. 18% av invånarna är utlänningar. År 2019 kom mer än 1000 utlänningar från Storbritannien (källa).

Det finns ett brett utbud av barer, restauranger och butiker och köpcentret GA Center och två fantastiska sandstränder att besöka. Från april till oktober är klimatet i Gran Alacant utmärkt här i Gran Alacant och hela Costa Blanca.

Det finns mer än 40 urbaniseringar i Gran Alacant totalt:

Urbaniseringbyggd frånbyggt fram tillAntal enheterKommentarer
Altomar I20012003399
Altomar II20012004809
Bahía Playa2018201862
Balcones del Mar20062009120
Brisa Mar19912006482
Brisas del Faro20012005293
Camarcha Playa2002200213
Carabassi1989200490
Costa Hispania A & B19881990247
Costa Hispania C19962001163
Don Pueblo1998199854
El Faro19902002188
Gran Alacant19841984363
Gran Alicante2019201926Cl. Manuela Molina Segura
Gran Vista19871988474
Lomas del Carabassi20092019122
Mediterraneo20002003456
Mirador del Mediterráneo2001200113
Monte Faro20042007358
Monte y Mar200320081595C. Canarias / Av. Escandinavia
Monte y Mar 4-4-A20042008181C. Creta / C. Chipre
Monte y Mar 4-220002005575Av. Polonia
Monte y Mar 6A 6B19982007513C. Luxemburgo / C. Holandia / C. Belgica
Novabeach2014201483
Novamar I - IV200120051065
Olivo de Oro1999199931Av. Escandinavia
Panorama19831983160C. Asturias
Panorama Sea View19831983281C. Asia / c. Oceania
Pino Mar1997199719Av. Mediterraneo
Puerto Marino / Port Marí20032006448C. Finlandia
Residencial Isla de Izaro2005200699C. Caridad Soler Dura
San Sebastian20082019682
Santa Pola Life Resort20082008200
Sierra Mar19821989350Det sista blocket byggdes 1989 (Calle Rio *)
Solero Hills2017202152
Sol y Playa1989198984C. Rioja
Sueno Azul19881988120
Sukha20192021101
Victoria Playa20022004127
Vista Bahia2003200585C. Orden Dorico